Tajemnice Zielarki

Zielarka - Aleksandra Katarzyna Ilnicka

Warsztaty z zielarstwa
Na zdjęciu Zielarka - Katarzyna Ilnicka de Pietyrog

Jestem zielarką, wiedźmą, zielichą - poszukującą najskuteczniejszych sposobów przywracania zdrowia, co realizuję korzystając ze starych receptur szamańskich, znachorskich, zielarskich oraz mojego dziadka zielarza -Seweryna Wolfa jak i najnowszych osiągnięć naukowych. Zadając odwieczne pytanie: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy?

W Zaułku: Arteterapia, Naturoterapia

Czy zioła mogą szkodzić?

Czyli, zanim zastosujesz- przeczytaj

Zioła fascynowały od zawsze. Zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze, uzdrawiające, jak i mniej znane ogółowi - szkodzące ludzkiemu zdrowiu i innych istot żywych. Dzisiaj, wiedza o właściwościach i zastosowaniu roślin jest ogólnie dostępna każdemu dociekliwemu człowiekowi interesującemu się zielarstwem.

Czy zioła mogą szkodzić?

Magia święconych ziół

Zgodnie z tradycją, aby zioła nabrały uzdrowicielskiej i magicznej mocy musiały być zbierane przez dojrzałe kobiety po okresie menopauzy. Mogły im towarzyszyć młodziutkie dziewczęta przed okresem pokwitania.

Dożynki, Ziarnuszka, Mabon, Równonoc Jesienna oraz… zupa z dyni

Jak przywitać jesień?

Uniwersalne Święto celebrowania zbiorów Matki Ziemi. Pożegnanie świetlistego okresu wzrostu, powitanie statycznego czasu mroku. Dziękujemy za dary żywności w postaci owoców ( jabłka, śliwki, orzechy), warzyw ( dynia, cebula, ziemniaki, papryka, amarantus), zbóż(pszenica, żyto) i ziół (szałwia, nasturcja, nagietek, glistnik, melisa), które pozwolą nam przetrwać trudny zimowy okres.

Dożynki,  Ziarnuszka,  Mabon, Równonoc Jesienna oraz… zupa z dyni

Noc Kupały

Sobótka, Noc św.Jana

Przed nami najkrótsza noc w roku. Jednocześnie starosłowiańskie święto, któremu patronuje Kupała- bóstwo płodności, urodzaju i miłości. W Polsce obchodzone w nocy z 21 na 22 czerwca nazywane również Sobótką - od ognisk palonych tej nocy zwanych sobótkami właśnie. W Polsce u stóp czczonej przez pogan góry Ślęży znajduje się miejscowość o tej właśnie nazwie.

Noc Kupały

Hyćka, bzowina, gołębia pokrzywa,…

Czarny Bez po prostu

Jedna z najpospolitszych roślin występujących w Europie i środkowo-zachodniej Azji.

Hyćka, bzowina, gołębia pokrzywa,…

Mniszkowe leki

Życiodajne kwiatki

Wiosna zachwyca czystością zieleni, której źródło pochodzi z bujnie wschodzących roślin. Szczególnie cieszy widok wschodzących pokrzyw , wspinające się glistniki i połacie żółto kwitnących mniszków.

Mniszkowe leki

Krótka historia zielarstwa

Jak postrzegano zielarki i zielarzy na przestrzeni wieków...

Ziołolecznictwo czy inaczej fitoterapia jest sposobem leczenia, w którym znajdują zastosowanie surowce oraz przetwory roślinne. Zaliczyć tu należy także rośliny znane nam z codziennej diety, czyli warzywa oraz owoce.

Krótka historia zielarstwa

Glina dla zdrowia i urody

Argilloterapia

Glina - najstarszy antyseptyk znany ludzkości. Dar ziemi, z którego najpierw korzystały zwierzęta zaś człowiek zafascynowany ich tarzaniem się w glinianym błocie, zaczął naśladować ten specyficzny sposób samouzdrawiania. Uzdatnianie wody w krajach dalekiego wschodu, gliną właśnie jest znane od tysiącleci.

Glina dla zdrowia i urody

Samouzdrawianie

Czym jest choroba?

W momencie zauważenia symptomów chorobowych często wpadamy w panikę, wyobrażając sobie, że staliśmy ofiarą, której przydarzyło się coś strasznego . A przecież choroba jest prawidłową reakcją układu wydalniczego na zanieczyszczenie komórek naszego ciała.

Samouzdrawianie

Grypowe szaleństwo

Czyli, jak wzmocnić układ immunologiczny?

Grypa zbiera swoje żniwo w postaci zapełnionych przychodni lekarskich. Chorzy, nieświadomie roznoszą wirusy w środkach komunikacji miejskiej, supermarketach nawiedzanych przez amatorów kolejnych wyprzedaży i złaknionych tanich zakupów.

Na grypowe szaleństwo